Skip to main content

Kullanım Kılavuzu (İngilizce)

Ebeveyn kontrolü

Ebeveyn kontrolü — İnternetin ve bilgisayarın kişi (genellikle çocuk) üzerindeki olası olumsuz etkilerini önlemek amacıyla getirilmiş birtakım kurallar ve alınan önlemlerdir. Ebeveyn kontrolü zaman (günün veya belirli günlerin belirli saatleri) ve istenmeyen yönelimlere ilişkin belirli internet kaynakları bakımından sınırlandırılabilmektedir.

Keenetic router ile, dilediğiniz ev ağı aygıtı için İnternet erişim zamanlaması girebilirsiniz; kötü niyetli, dolandırıcılık amaçlı sitelere ve çocukların görmesini istemeyeceğiniz kaynaklara erişimi kısıtlamak için site filtreleme özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

Süreler belirleyerek kablosuz ve kablolu arayüzleri, 3G/4G modem bağlantıları etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilir; bireysel ev ağı aygıtlarının İnternete erişimini yasaklayabilir / erişime izin verebilir; firewall ve port yönlendirme kurallarını etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilirsiniz. Örneğin, haftanın belirli günlerinde izin vereceğiniz zaman aralıklarını belirleyerek çocukların internete erişimini sağlayan aygıtlar için bir zamanlama oluşturabilirsiniz.

Bir örnek verelim.

 1. İlk olarak ev ağınızda bulunan tüm aygıtları kaydedin. Ardından zamanlama oluşturmak istediğiniz aygıta tıklayın.

  parental_control1_en.png

  Ayarların yer aldığı bir pencere açılacaktır. Yeni bir zamanlama oluşturmak için veya daha önce oluşturulmuş bir zamanlamayı seçmek için açılan bu pencereden ‘Zamanlayıcı’ alanında bulunan ‘Zamanlama Ekle’ye tıklayın.  Bizim verdiğimiz örnekte, haftanın belirli günlerinde (PazartesiÇarşambaCumaPazar) sadece belirli saatlerde (saate 16:00’dan 17:00’ye kadar) İnternete erişim sağlamak için bir takvim oluşturduk.

  parental_control2_en.png

  Zamanlama oluşturmakla ilgili ayrıntılı bilgiye 'Bağlı aygıtlar için zamanlama' ve 'Ağ bağlantıları için zamanlama' başlıklı adımlardan ulaşılabilir.

  Tehlikeli sitelere ve yetişkinlere hitap eden kaynaklara erişimi kısıtlamak için zamanlama oluşturmaya ek olarak Yandex.DNS, SafeDNS veya AdGuard DNS İnternet filtrelerinden birini etkinleştirmenizi öneririz. İnternet filtresini, gerekli ilkeyi belirleyerek ağ üzerinde bulunan her aygıt için ayrı ayrı etkinleştirebilirsiniz.

  Örneğin SafeDNS servisi, kategorilere göre (belirli temaları olan siteleri ziyaret etme yasağı koymak gibi) filtreleme oluşturmanıza, ‘Siyah’ ve ‘Beyaz’ erişim listeleri (listede yer alan belirli sitelere erişimi bloklama veya sadece belirli sitelere erişimi konfigüre etme gibi) oluşturmanıza, istatistik tutmanıza  (ziyaret edilen ve erişimin engellendiği sitelerin listesi), engelleme ekranını düzenlemenize olanak tanır. İnternet filtrelerinin özelliklerinin tam listesini (ve ücretlendirme ayrıntılarını) servisin resmi sitesinden incelemenizi öneririz.

  parental_control3_en.png
 2. Here is another example: we create an access schedule and a speed limit at certain hours.

  Suppose you need to set up a schedule for a child's smartphone:

  From Monday to Friday + Sunday, Internet access is allowed

  • from 07:00 to 09:00 with a speed limit of 100 kbps

  • from 09:00 to 20:00 with no restrictions

  • from 20:00 to 23:00 with a speed limit of 100 kbit/s

  Internet access is allowed on Saturday

  • from 07:00 to 09:00 with a speed limit of 100 kbps

  • from 09:00 to 15:00 with no restrictions

  • from 15:00 to 23:00 with a speed limit of 100 kbit/s

  Internet access is prohibited on all days of the week, from 23:00 to 07:00.

  To solve this task, you will need to create two schedules: one will indicate the entire allowed time range, and the other will indicate the time when the speed limit will work:

  parental_control4_en.png

  İpucu

  If you need to, you can immediately block Internet access to a specific device on your home network. There are different ways to do this with Keenetic routers, as shown in the article How to block Internet access of a home network device.

  Ayrıca, İnternet erişiminizi Keenetic mobil uygulamamızdan yönetmek de son derece kolay. Bulut teknolojisi sayesinde Keenetic router’ınızı, akıllı telefonunuzun veya tabletinizin İnternet erişiminin olduğu dünyanın herhangi bir yerinden aplikasyon ile kolaylıkla yönetebilirsiniz. ISP’niz İnternette dolaşmak içim özel bir IP adresi atamış olsa bile router’ınıza uzaktan bağlanabilirsiniz. Örneğin, işteyken, iş seyahatine çıktığınızda veya tatildeyken, aplikasyona erişim sağlayarak, ev ağınızda bulunan belirli aygıtların İnternet erişimini tek tuşla engelleyebilirsiniz. Keenetic router ve Keenetic mobil uygulama ile bir zamanlama oluşturabilir, site filtreleme özelliğini devreye alabilir ve ev ağı hostunun İnternet erişimini derhal bloke edebilirsiniz.

 3. On some devices with modern operating systems (iOS 14, Android 10, Windows 10) there is a feature called 'Use private Wi-Fi address', 'Random device MAC address', 'Random hardware addresses' or 'MAC address randomization'. It can be used when connecting to your home network to bypass parental controls and other restrictions set up by the router owner. See the instructions for details: 'How to retain control over home network devices with randomized MAC addresses'.

  Önemli

  With the Keenetic router and Keenetic mobile app, you can set up a work schedule, enable site filtering, and immediately block Internet access for any home network host. Other parental controls features, such as limiting the time you spend on your computer/gadget or launching only certain programs, can be handled by third-party software. For example, using the Parental Controls feature of the Windows operating system or other special software packages that implement the Parental Controls feature.

  An example of using the Parental Control feature for Windows 10:

  parental_control5_en.png